Slovník pojmů

UDF (Universal Disc Format)

Souborový systém pro packetový zápis na optické disky, schválený organizací OSTA (Optical Storage Technology Association), který lépe využívá jejich prostor a zajišťuje read/write interpolaritu mezi jednotlivými médii a operačními systémy.

UHC (Ultra High Current)

UHC - tranzistory s velkým proudovým zesílením. Využití pro koncové zesilovače s nízkým ohmickým výstupem, zajišťují kvalitní zesílení i těch nejnižších frekvencí

UHS (Ultra High Speed)

Režim snímání série snímků při jediném stisku spouště fotoaparátu, až cca 7/sec.

UHTTP (Unidirectional Hyper Text Transfer Protocol)

Budoucí protokol pro jednosměrný přístup k internetu v programu ATVEF (viz ATVEF).

UMTS (Universal Mobile Telephone Standard)

Mobilní telefonní síť třetí generace, která má v budoucnu nahradit stávající GSM.

Undo

Funkce návratu k původnímu nastavení.

Unplugged

Unplugged - pětikanálová reprodukce s více potlačenými zadními kanály.

Update , Upgrade

Zavedení aktuální verze software/firmware. Upgrade též - inovace přístroje.

URL

Jednoznačná adresa www stránky nebo souboru na internetu.

USB (Universal Serial Bus)

Interface (port, rozhraní, zásuvka) pro vysokorychlostní přenos dat mezi přístroji. Je rychlejší než seriový port RS 232. (USB 1,1 nebo vyskorychlostní 2,0). Připojení k těmto zásuvkám lze provádět při zapnutém stavu přístroje (počítače).

UWB (Ultrawideband)

Bezdrátová technologie pro širokopásmové přenosy na krátkou vzdálenost. Může poskytnou až desetinásobek rychlosti současného Fi-Fi. Vzhledem k malým výkonům a velké šířce spektra je odolná vůči rušení a neprolíná se ani se stávajícími rádiovými přenosy. Standardizace IEEE 802.15.3a nabízí přenosovou rychlost 110 Mbit/s do vzdálenosti alespoň 10m. Na vzdálenost 1m dokonce 480 Mbit/s. To vše v rozsahu frekvencí 3.1 - 10,6 GHz. Je vhodná na krátké vzdálenosti (WPAN) pro audio/video streaming mezi digitálními přístroji a pro multimédia. UWB může v budoucnu nahradit i stávající propojení USB a Fire-Wire (WirelessUSB, FireWireless). Záleží však na souboji dvou odlišných řešení DS-UWB a MB-OFDM (Motorola kontra Intel a Texas Instruments). No prostě - představme si, že bychom si v budoucnu nemuseli lámat hlavu s různými typy propojení mezi našimi přístroji. Viz též pojem: Wi-Fi.

UXGA

Režim fotografování, kterým lze dosáhnout rozlišení dokonce až 1600x1200 pixelů. (Režim XGA 1024x768 pixelů, VGA 640x480 pixelů.)


Není možné vkládat příspěvky.

Zpět nahoru ↑
 • Aktuální číslo

  Aktuální číslo

  • Seriál:Audiobest
  • Test: Kamery do auta
  • Test: Stojanové reprosoustavy do 10 tisíc korun
  • Téma: Rádio před sto lety
  • HIGH FIDELITY
  • Profily


  UPOZORNĚNÍ PRO PŘEDPLATITELE STEREA & VIDEA:

  Od čísla 8/2018 převzala distribuci našeho časopisu pro předplatitele v České republice společnost Send předplatné, Ve Žlíbku 77/1800, 193 00 Praha 9 – Horní Počernice, web  www.send.cz. Pro vás, předplatitele,  se tím kromě změny kontaktního místa nic jiného nemění. Časopis budete nadále dostávat poštou jako dosud.

  Logo a název STEREO & VIDEO jsou chráněny ochrannou známkou zapsanou Úřadem průmyslového vlastnictví pod ev. č. 359725.

 • Aktuální články

 • Rubriky

 • Užitečné odkazy

 • Heureka.cz

 • S&V je členem mezinárodní organizace EISA

  Co je EISA?

  The European Imaging and Sound Association, která v roce 2012 oslavila třicetileté výročí založení, je sdružení 50 šéfredaktorů specializovaných časopisů z 19 zemí Evropy. EISA každoročně volí nejlepší výrobky, EISA Awards, v oborech Video, Audio, Domácí kino, Mobilní přístroje, Foto a Elektronika do automobilu. Stereo & Video unikátně zastupuje Českou republiku v porotách prvních čtyř kategorií. Plnohodnotným členem EISA se náš časopis stal již v srpnu 1996.